Stawy Łęższczok.

Sierpień 2008.

Krótka wycieczka rowerowa, tym razem nie do Rud a za Rudy. Pogoda pozornie niepewna lecz jednak utrzymała się do końca wycieczki na niezbyt ekscytującym choć zadowalającym poziomie. Podjazd samochodem do Rud Raciborskich i dalej na rowerkach. Trasa nieimponująca, zaledwie 40 km.
Rudy Raciborskie - Wildeck - Nędza - Łęższczok - Babice - Adamowice - Szymocice - Jankowice - Rudy Raciborskie.

Rezerwat leśno-stawowy 'Łęższczok"

Łęższczok to jeden z niewielu tego typu rezerwatów w Polsce. Utworzony został w roku 1957 i ma za zadanie ochronę pocysterskich stawów hodowlanych wraz z otaczającym je lasem łęgowym.

Stawy Łęższczok są przystankiem na trasie sezonowych przelotów ptaków zimujących w ciepłych krajach oraz są stałym siedliskiem dla wielu innych gatunków ptaków. Żyje tutaj także sporo innych zwierząt: ssaków, bezkręgowców. Fauna Łężczoka obejmuje m.in. 249 gatunków ptaków, kilkaset gatunków bezkręgowców, ponadto 46 gatunków dziko żyjących ssaków
Spora część gatunków żyjących na terenie rezerwatu należy, do gatunków wymierających lub narażonych na wymarcie. (wg Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody - IUNCN)
Flora rezerwatu to ponad 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym 70 gatunków drzew oraz 54 gatunki roślin zarodnikowych, w tym około 30 gatunków roślin chronionych)
Na groblach i na otaczającym stawy terenie rosną wspaniałe, wiekowe drzewa, w tym jeden z trzech najstarszych na terenie Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich", 400 letni dąb szypułkowy, zwany Dębem Sobieskiego.

Zwierzęta podlegające ochronie i żyjące w rezerwacie to między innymi: ślimak winniczek, ropucha zwyczajna i zielona, kumak nizinny, huczek ziemny, traszka grzebieniasta i zwyczajna, rzekotka drzewna, zaskroniec, jaszczurka zwinka, jeż, kret, ryjówka, wiewiórka, łasica oraz liczne gatunki ptaków.
Rośliny chronione w rezerwacie to między innymi: kruszyna pospolita, barwinek pospolity, rosiczka okrągłolistna, konwalia majowa, pływacz zwyczajny.

Opracowano na podstawie www.raciborz.pl


Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.