Cmentarz wojenny w Pilicy Biskupicach.


Cmentarze z okresu I Wojny Światowej najczęściej kojarzą się z Beskidem Niskim. Tam bowiem jest ich najwięcej, tam zachowało się w lepszym lub gorszym stanie najwięcej z nich. W Karpatach miały także miejsce najbardziej krwawe i zacięte walki I Wojny Światowej, stoczone na terenie dzisiejszej Polski.

Jednak wojna toczyła się także w innych rejonach kraju. Przez teren Jury Krakowsko - Częstochowskiej przetoczyła się rosyjska ofensywa w listopadzie roku 1914. Natarcie szybko ugrzęzło na austriackich liniach obronnych i zamieniło się w wojnę pozycyjną. Zacięte walki trwały od 13 listopada do 15 grudnia, kiedy to Armia Rosyjska, w wyniku niekorzystnej dla siebie sytuacji w Karpatach, wycofała się na wschód.

Po ofensywie pozostało wiele ofiar, pochowanych w wielu przypadkowych miejscach.  Później, po zakończeniu walk, zorganizowane zostały cmentarze wojenne. Często w bezimiennych, zbiorowych mogiłach leżą koło siebie dawni wrogowie: Austriacy, Niemcy, Czesi, Rosjanie, Polacy.

Cmentarz w Biskupicach koło Pilicy jest zlokalizowany bezpośrednio przy skrzyżowaniu drogi z Ogrodzieńca do Pilicy oraz odchodzących od niej dróg do Giebła i Gulzowa. W chwili obecnej jest uporządkowany i odnowiony, otoczony nowym ogrodzeniem oraz oznakowany tablicą informacyjną.

"Podczas I Wojny Światowej, w listopadzie i grudniu 1914 roku, w rejonie Pilicy toczyły się zacięte walki pozycyjne wrogich sobie armii, rosyjskiej i austriackiej. Poległo w nich ponad 4000 żołnierzy różnych narodowości, w tym wielu Polaków wcielonych z terenów ówczesnych zaborów ziem polskich w szeregi tych armii, do bratobójczych dla nas zmagań. Chowani początkowo na targowisku w Pilicy spoczęli w końcu wszyscy - wspólnie i bezimiennie na tym, utworzonym w 1918 roku cmentarzu.W poszanowaniu majestatu śmierci i ku przestrodze - ten tragiczny pomnik odnowiły Rada miejska i społeczeństwo Gminy Pilica. Pilica A.D. 1995".

Więcej o cmentarzu można przeczytać na wzbogaconej zdjęciami i planami stronie serwisu Jura-Pilica.com. Również tam o szczegółach walk na terenie Pilicy i okolic.


Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.