Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła w Lachowicach.
Kościół w Lachowicach. Już nawet nie pamiętam kiedy ostatnio byliśmy w Lachowicach, z dziesięć lat temu? A w kościele chyba jeszcze dawniej. Kiedyś odwiedzaliśmy Lachowice częściej, dziś już życie chatkowe nie ekscytuje nas tak bardzo więc i okazji do przyjazdu w te okolice jakby mniej. Drewniany kościół to najważniejszy zabytek we wsi. Zwiedzanie obowiązkowe.
O kościele w Lachowicach można przeczytać także na poniższych stronach www
Niestety nie udało się na wejść do środka. Wtedy gdy byliśmy we wsi kościół był zamknięty na cztery spusty. Może innym razem damy radę zobaczyć wnętrze, dziś musimy się zadowolić, wyszukaną w necie, panoramką sferyczną autorstwa Zbooya -http://panoramy.zbooy.pl/360/pan/lachowice-kosciol-nawa-hdr/p.
Historia Lachowic sięga XIII wieku. Wtedy to w rejon podbabiogórski napłynęła ludność dwoma głównymi szlakami: z północnego zachodu od Śląska, brzegiem Skawy i z północnego wschodu od Krakowa doliną Raby.
Pierwszymi osadnikami byli Wołosi, którzy pojawili się tutaj w XVI wieku. Jednak dopiero w XVII wieku wieś została oficjalnie założona przez Piotra Komorowskiego, właściciela dóbr suskich. Początkowo pojawia się pod nazwą Lubnica lub Kobylanka. Lachowice oraz kilka sąsiednich wsi tworzyły tzw. "państwo suskie", które przechodziło kolejno w ręce Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich.
Parafia w Lachowicach powstała w 1841. ( za wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lachowice )
Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lachowicach – drewniany kościół parafialny parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Lachowicach (gmina Stryszawa, powiat suski), którego powstanie datuje się na koniec wieku XVIII (1789-1791). Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.
Z chwilą rozpoczęcia budowy kościoła wyburzono drewnianą kaplicę cmentarną z 1707 r., która została ufundowana przez Annę Małachowską – dziedziczkę Suchej Beskidzkiej. Kaplica cmentarna służyła miejscowej ludności przede wszystkim do odprawiania modłów za swoich zmarłych, gdyż cmentarz parafialny był oddalony wówczas o 10 km i mieścił się przy kościele parafialnym w Suchej. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła miało miejsce 1 stycznia1792 r.
Kościół położony jest na nieznacznym wzniesieniu nad wsią, pośród cmentarza, otoczony starymi drzewami i parkanem z belek wiązanych na zrąb, z przęsłami krytymi siodłowymi daszkami gontowymi. W ogrodzeniu trzy bramki czworoboczne konstrukcji słupowej, po bokach szalowane deskami i nakryte ostrosłupowymi dachami gontowymi. Po lewej stronie kościoła współczesna, drewniana dzwonnica. Na cmentarzu zmarli chowani są do dnia dzisiejszego.
Świątynia jest orientowana. Drewniana, konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu. Drewno zapewniła inicjatorka jego budowy hrabina Teresa Pankracja Wielopolska. Kościół jest jednonawowy. Prostokątna nawa ma wymiary 12,35 × 9,85 m, węższe prezbiterium, zamknięte trzema bokami ośmioboku, odpowiednio 9,75 (wraz z apsydą) x 6,60 m. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia. Ściany pobite od zewnątrz deskami. Nawa i prezbiterium kryte osobnymi dachami o nieznacznie załamanych połaciach, dach znad prezbiterium przedłużony nad zakrystię. Na kalenicy nawy sześcioboczna, zwężająca się ku górze wieżyczka na sygnaturkę, przechodząca w latarnię o cebulastym zwieńczeniu...
Wyposażenie kościoła w większości późnobarokowe. Ołtarz główny drewniany, dwukondygnacyjny, z obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. św. Piotra i Pawła. Dwa ołtarze boczne (przy tęczy) i dwa kolejne na ścianach bocznych również w stylu późnobarokowym, zapewne z początku XIX w. Ambona drewniana z baldachimem z czterema wolutami. Na sklepieniu prezbiterium znajduje się duży obraz Niepokalanej wzorowany na słynnym obrazie mistrza hiszpańskiego Murillo. Na ścianach znajdują się postacie 12 apostołów wymalowane w 1891. Cały kościół był malowany w 1794, a potem kilka razy odnawiany, ostatni raz w 1930. Organy barokowo-klasycystyczne, wykonane w 1836 r. przez Marcina Gracza z Pcimia. Kamienna chrzcielnica w typie kielichowym z drewnianą pokrywą, barokowa, zapewne z ok. 1789 r. ( za Wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Awi%C4%99tych_Aposto%C5%82%C3%B3w_Piotra_i_Paw%C5%82a_w_Lachowicach)
O kościele w Lachowicach można przeczytać także na poniższych stronach www
- Parafia w Lachowicach - strona internetowa parafii w Lachowicach.
- Informacja o kościele na stronach Powiatu suskiego.
Niestety nie udało się na wejść do środka. Wtedy gdy byliśmy we wsi kościół był zamknięty na cztery spusty. Może innym razem damy radę zobaczyć wnętrze, dziś musimy się zadowolić, wyszukaną w necie, panoramką sferyczną autorstwa Zbooya -http://panoramy.zbooy.pl/360/pan/lachowice-kosciol-nawa-hdr/p.
Komentarze
Prześlij komentarz
Wpisz swój komentarz...