Nocny spacer po Cieplicach.


Cieplice (Bad Warmbrunn). Włądze miejskie w Jeleniej Górze twierdzą dumnie że Cieplice to najstarsze polskie uzdrowisko. Taka z tego prawda że g... prawda. Co najwyżej najstarsze w granicach obecnej Polski. Cała historia Cieplic a właściwie Bad Warmbrunn do roku 1945 miała tyle wspólnego z Polską ile w uzdrowiskowych kasach i tutejszych knajpach zostawili pieniędzy goście i kuracjusze z Polski.

Początki uzdrowiskowej kariery miejscowości sięgają niemal średniowiecza, do dziś widać resztki blasku w czasów świetności. Powoli budynki i urządzenia zdrojowe są modernizowane i robią w związku z tym coraz lepsze wrażenie. Trochę jeszcze pozostało do odnowienia i odrestaurowania ale samo ścisłe, choć niewielkie, centrum uzdrowiska wygląda już naprawdę przyzwoicie. A w porze nocnej wręcz pięknie.
Według legendy, tutejsze źródła miały zostać odkryte w 1175 przez księcia Bolesława Wysokiego w czasie pogoni za jeleniem podczas polowania. W rzeczywistości miejscowość wzmiankowana została dopiero 18 marca 1281, kiedy to książę Bernard Lwówecki darował joannitom ze Strzegomia miejscowość Calidusfons (Ciepłe źródła). Od XIV wieku do 1945 roku Cieplice stanowiły własność rodziny Schaffgotschów, którzy od XVII wieku, to jest od spalenia się zamku Chojnik, posiadali w tutejszym pałacu (wielokrotnie przebudowywanym) główną rezydencję rodu.

Od 1814 do Cieplic zaczęły docierać karetki pocztowe z Jeleniej Góry. W 1880 zastąpiły je dyliżanse. W 1891 dotarła tu linia kolejowa, a w 1897 - tramwaj.

W 1935 roku Cieplice uzyskały prawa miejskie. W 1941 włączono do nich Malinnik (wówczas Herischdorf). W 1945 roku miasto zostało włączone do Polski, a pozostałych w nim mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Cieplice Śląskie Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Bad Warmbrunn. Nazwa z dywizem Cieplice Śląskie-Zdrój została zatwierdzona urzędowo przez MSWiA.

2 lipca 1976 roku Cieplice zostały włączone do Jeleniej Góry. ( za Wikipedią)

Ród Schaffgotschów to jeden z wielkich rodów arystokratycznych dawnego Śląska. Jego wpływy wychodziły daleko poza Cieplice. Jedna z gałęzi rodu miała swoje włości także na Górnym Śląsku. Przez pewien czas własnością Schaffgotschów był, między innymi, zameczek w Chudowie. Więcej o Schaffgotschach na stronach Wikipedii.


Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.