Osiedle Gibasy.

Potrójna - Madohora - Osiedle Gibasy

Beskid Mały. Jednodniowa wycieczka w Beskidy. Upragniona przerwa w pracy. Taka wolna sobota, tyle że w czwartek. Przez ostatnie dwa weekendy projektowania było aż nadto, tylko statyka, wytrzyma i potem rysowanie. Ale w końcu robota została wykonana, wszystko przerobiłem i przyszedł czas na odpoczynek. Krótki niestety odpoczynek. Postanowiliśmy wyskoczyć na jeden dzień w góry. Góry dość bliskie, choć jeszcze nie do końca poznane. Tak! Udało mi się znaleźć kawałek Beskidu wciąż nieznanego i czekającego na poznanie. Czekającego do teraz. Na Osiedlu Gibasy oraz Ścieszków Groniu nie byłem jeszcze. Beskid Mały to takie góry w miniaturze. Pozbawione oszałamiających wysokości, ze szczytami ledwie muskającymi 900 metrów ponad poziom morza. Ale potrafiące zaskoczyć formą, rzeźbą i widokami. I brakiem zasięgu telefonii komórkowej. Czyż nie piękne?! Zaparkowaliśmy auto w Kocierzu Górnym tuż pod kościołem i zrobiliśmy piesze kółko po okolicznych grzbietach. Najpierw na Kiczorę, dalej już grzbietem na szczyt Potrójnej. Jagody aż pękały w słońcu więc popas na wierzchołku wyszedł nieco za długi. Następnie powędrowaliśmy na Łamaną Skałę która była dla nas punktem zwrotnym tego dnia. Zwiedzamy rezerwat Madohora, chwilę odpoczywamy na rozstaju Anula. Powrót sąsiednim grzbietem przez Osiedle Gibasy oraz Łysinę czyli Ścieszków Groń. W sumie dzień spędzony w lesie, poprzetykanym widokowymi polanami. Tego mi trzeba było.
Rezerwat Madohora - rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, obejmuje partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały (Madohora). W części szczytowej występują wychodnie skalne zbudowane z piaskowców i zlepieńców warstw istebniańskich dolnych dochodzące do kilkunastu metrów wysokości. W niżej położonych częściach rezerwatu występują piaskowce godulskie. Znajdują się tu ciekawe formy skalne. Gleby w części szczytowej mają odczyn silnie kwaśny (związane jest to z występowaniem świerczyny górnoreglowej), w niższych partiach gleba bielicowa i brunatna, a w okolicy źródeł gleby torfiaste. Gatunki mszaków znajdujące się na "Czerwonej liście mchów zagrożonych w Polsce":
  • Dicranella humilis
  • Rhabdoweissia crispata
Paprotniki, rośliny nagonasienne i okrytonasienne są tu reprezentowane przez 129 gatunków. Oto kilka podlegających ścisłej ochronie:
  • omieg górski
  • podrzeń żebrowiec
  • widłak wroniec
  • widłak jałowcowaty
  • widłak goździsty
Kilka gatunków roślin podlegających częściowej ochronie:
  • kopytnik pospolity
  • goryczka trojeściowa
  • paprotka zwyczajna
  • pierwiosnek wyniosły
Drzewostan składa się ze starzejącej się generacji świerka pospolitego (Picea excelsa) prawdopodobnie naturalnego pochodzenia, stopniowo zastępowanego naturalnym odnowieniem jodły, jarzębiny, buka i jaworu. Wyróżniony przez prof. Myczkowskiego zespół roślinny nawiązujący florystycznie do górnoreglowego boru świerkowego ulega stopniowym przemianom w kierunku dolnoreglowego boru jodłowo-świerkowego. W rezerwacie żyje np. 10 gatunków ssaków (w tym dwa chronione: ryjówka aksamitna, ryjówka górska), 42 gatunki ptaków (w tym tylko trzy nie podlegające ochronie), 4 gatunki gadów i 6 gatunków płazów. (źródło: Wikipedia).

Przydatne linki

Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.