Ostrężnik. Marne pozostałości warowni.


Marne pozostałości warowni. Jednej z najmniej poznanych jurajskich warowni. Byliśmy tu już kiedyś. Dawno temu, już ponad dwanaście lat minęło od tej chwili. Postanowiliśmy powtórzyć zwiedzanie ruin zamku Ostrężnik. Choć nawet ruin to są ledwie resztki, więcej skał i rumowisk kamiennych. Wzgórze zamkowe porasta dorodny las, las który skrywa wszystko w swojej zieloności.
O istnieniu zamku nie zachowały się niemal żadne informacje w kronikach. Według badań archeologicznych z lat 2000-2003 (Stanisław Kołodziejski) przypuszcza się, że zamek ten wzniesiono na początku XIV wieku prawdopodobnie z inicjatywy Jana Muskaty, biskupa i starosty krakowskiego. Brak późniejszych warstw kulturowych pozwala przypuszczać, że zamek mógł nie zostać ukończony (ujawniono pryzmy kamienia do budowy) lub był użytkowany bardzo krótko. Nie jest wykluczone, że służył on za więzienie dla wielmożów i wszelkie informacje o nim były utajnione; lub też był siedzibą rycerzy-rabusiów. Jedyna wzmianka historyczna pochodzi z rejestrów częstochowskich, gdzie jest mowa o tym, iż w Ostrężniku stoi "rudera wieży czy zamku". Nie wiadomo w jakich okolicznościach i kiedy zamek uległ zniszczeniu. Zachowane resztki pozwalają przypuszczać, że obiekt składał się kiedyś z zamku górnego i dolnego, z dwoma podzamczami i otoczony był głęboką fosą. Zamek dolny otaczał kamienny mur oraz wały z palisadą, które oddzielały poszczególne podzamcza. Położony na wapiennej skale zamek górny miał regularne założenie o powierzchni około 1200 m². W północno-zachodniej części dziedzińca mieścił się budynek mieszkalny wzniesiony na planie prostokąta. Od południa stała wysunięta przed linię murów czworoboczna baszta. Mury miały 144 m długości i ok. 2 m grubości. Skała, na której wznosił się zamek górny jest stroma i niedostępna od północy i od zachodu. Od strony południowej oraz wschodniej jest łagodniejsza i tam rozwinęło się podzamcze. Pełniło ono funkcję gospodarczą i zajmowało powierzchnię około 2000 m² (niektóre źródła mówią nawet o 7000 m²). (Wikipedia)
Przydatne linki:
Zamek Ostrężnik stoi na skale dziurawej jak szwajcarski ser. U podnóża dawnego zamku znajduje się jedna z ciekawszych jaskini jurajskich - Jaskinia Ostrężnicka. Jej charakterystyczny, rozdzielający się na dwa korytarze otwór wejściowy nosi nazwę Płuca.
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostrężnik” Olbrzymi, masyw skalny na Ostrężniku, podobny do bryły sera szwajcarskiego kryje w swoim wnętrzu jedną z ciekawszych jaskiń w jurajskiej krainie ostańców wapiennych. Długość jaskini: 90 m. Znana jest od dawna. Osady w jaskini zwane namuliskiem zawierają cenny materiał mineralny i organiczny np. kości zwierząt czy ślady pobytu człowieka prehistorycznego. Jaskinia Ostrężnicka pozbawiona jest nacieków, ponieważ zostały zniszczone przez procesy związane z wietrzeniem mrozowym zachodzącym w warunkach klimatu zimnego. Na wzgórzu nad masywem jaskini znajdują się ruiny a właściwie rumowisko po Zamku Ostrężnik. Jaskinia pozioma, miejscami niska, zwiedzanie bez trudności. Jaskinia znajduje się w lesie u podnóża dużej grupy skal po południowej stronie drogi Żarki - Janów, ok. 200 m na zachód od domów osady Ostrężnik. Obszerne, łatwe do znalezienia otwory położone są wokół cypla skalne­go. W jaskini tej odnaleziono dwa kły niedźwiedzia jaskiniowego (Klub Podróżników Śródziemie).
Przydatne linki:

Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.