Drewniane kościoły Ziemi Wieluńskiej - część 2


I następne dwa drewniane kościółki. Tym razem nie trzeba było nawet zjeżdżać z głównej drogi. Wystarczyło tylko zaparkować. Tym sposobem wszystkie drewniane świątynie na południe od Wielunia już odwiedzone.

Kadłub. Kościół świętego Andrzeja Apostoła.
Istnienie parafii w Kadłubiu odnotowano już w dokumentach z roku 1401, natomiast kościół został zbudowany na początku XVI w, bowiem jest wzmiankowany już w roku 1520. Jest typowym przedstawicielem stylu wieluńskiego, czyli modrzewiowy, konstrukcji zrębowej z węższym od nawy prezbiterium. W roku 1949 nawę przedłużono w kierunku zachodnim kosztem wieży, ale na szczęście podczas ostatnego remontu w latach 2006 - 2007 przywrócono mu pierwotny wygląd. Przede wszystkim od zachodniej strony znów posiada wieżę, niższą od kościoła, co jest cechą charakterystyczną dla stylu wielunskiego. Wyposażenie wnętrza jest utrzymane w stylu barokowym, a do kościoła należy cenny zabytek ludwisarstwa - dzwon z XV w. z łacińskimi inskrypcjami.

Gaszyn. Kościół Najświętszej Maryi Panny.
Kościół stoi niedaleko drogi, lecz jest słabo widoczny, zasłonięty kępą starych drzew. Warto jednak się przy nim zatrzymać, bowiem jest to zabytek wysokiej klasy. Zbudowany w stylu wieluńskim na początku XVI wieku z drewna modrzewiowego, konstrukcji zrębowej, przykryty gontowym dachem z sygnaturką. Od strony zachodniej przylega doń niewysoka wieża konstrukcji słupowej, prawdopodobnie z XVII w. Wyposażenie wnętrza jest w większości barokowe, choć ołtarz główny z XVII w jest późnorenesansowy. Zachowała się również blacha trumienna Jakuba Gaszyńskiego z 1672 roku. Parafia w Gaszynie istnieje dopiero od roku 1987. Kościół od początku był bowiem traktowany jako kaplica, a od roku 1683 jako kościół filialny parafii wieluńskiej.

Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.