Drewniane kościoły Ziemi Wieluńskiej - część 1.
Czas otworzyć sezon budowlany w Gminie Brąszewice. Śniegi stopniały więc jadę obejrzeć co zostało z murów fundamentowych po zimowych mrozach. Przy okazji trzeba dać upust krajoznawstwu.
W bezpośrednim sąsiedztwie drogi którą będę jechał znajduje się kilka drewnianych kościołów. Postanawiam je odhaczyć na mojej turystycznej liście.
Wierzbie. Kościół Świętego Leonarda Opata.
Drewniany kościół św. Leonarda Opata (XVI w.) Jest to kościół drewniany konstrukcji zrębowej zbudowany w XVI wieku. W XVIII wieku był przebudowywany, a później jeszcze kilka razy remontowany. Ostatnie prace renowacyjne odbyły się w latach 1994-2000. Jest obiektem orientowanym z prezbiterium węższym od nawy oraz z dwiema zakrystiami: drewnianą od strony południowej i murowaną od strony północnej. W ołtarzu głównym gotycki tryptyk z figurami MB z Dzieciątkiem oraz św. Leonarda i św. Małgorzaty. Ołtarze boczne są w stylu barokowym. Dwukalenicowy dach wieńczy sześcioboczna sygnaturka.
Grębień. Kościół "Dwóch Grajków" Świętej Trójcy.
kościół w Grębieniu wyróżnia się z powodu przepięknych i doskonale zachowanych polichromii, które warto zobaczyć. Starsza, o cechach wyraźnie gotyckich, wykonana w pierwszych latach XVI w. i pokrywająca ściany, przedstawia sceny Męki Pańskiej. Nieco późniejsza, z lat 1520-1531, zdobi stropy nawy i prezbiterium. Przedstawione na niej postacie mają jeszcze cechy malarstwa późnogotyckiego, natomiast bogate ornamenty roślinne, wypełniające większą część powierzchni malowidła, są już renesansowe. O wyjątkowości tej polichromii stanowią również dwie postacie grajków towarzyszących św. Annie Samotrzeciej. Przedstawiono je bardzo realistycznie, dokładnie ukazując szczegóły stroju i instrumentów z 1. poł. XVI w. Jeden z grajków jest w stroju chłopskim i gra na instrumencie podobnym do skrzypiec, zwanym fidel. Drugi, w typowym stroju dworskim, gra na lutni. Ten fragment polichromii ma ogromną wartość dla muzykologów, jest bowiem jednym z nielicznych zachowanych oryginalnych przedstawień instrumentów z tamtego okresu.
Jest to kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, w stylu zwanym wieluńskim, typowym dla szesnastowiecznych światyń budowanych na ziemiach w okolicy Wielunia. Został zbudowany około roku 1520, orientowany, z niewielką wieżą dobudowaną na przełomie XVII i XVIII wieku. Ciekawostką jest to, że wieża nie sięga nawet kalenicy dachu kościoła. Dach, wspólny dla nawy i węższego prezbiterium jest wsparty nad nim na ozdobnych kroksztynach (wystających belkach). W renesansowym ołtarzu z XVI wieku obraz MB Bolesnej w stylu włoskim namalowany w XIX w.
Komentarze
Prześlij komentarz
Wpisz swój komentarz...