Wysowa sprzed 100 lat.

W czeluściach archiwum wynalazłem fajny tekst. Opis Wysowej sprzed 100 lat. Pięknie opisane są tam wszelkie przypadłości, które można leczyć w uzdrowisku. Szczególnie polecam punkty 6 i 7.

"Wysowa wieś (...) z trzech stron otoczona górami, wznoszącymi się do 1000 m n.p.m. a od strony południowej otwarta leży w malowniczej dolinie rzeki Ropy, odznacza się romantycznymi powabami natury i przez św. p. Dra Starkla nazwana Meranem galicyjskim.
Zakład położony 300 metrów od drogi dojazdowej wśród szpilkowego parku kilka morgowego, opierającego się od północnego wschodu o stoki góry Gródek 712 m wysokiej (...).
Powietrze czyste, z powodu bliskosci rozległych lasów szpilkowych przepełnione wonnemi lotnemi substancyami, przez co działa orzeźwiająco i sprowadza przyjemne podniecenie (...).
Na południowej stronie parku mieszczą się zródła; jest ich siedem i ze względu na swój skład chemiczny należą do trzech działów mineralnych (...).
Wody wysowskie nagrodzone zostały dwoma medalami na wystawach. Źródła ujęte w kamienne cembrzyny, a nad źródłami wznoszą się piękne altany.
Dom łaziebny posiada 20 gabinetów, każdy o 2 wannach. Do dalszych środków leczniczych nalezą:
kąpiele rzeczne, namuł słony i żelazny do okładów, wziewania solankowe, żętyca, mięsienie; apteka na miejscu.
Wskazania:
1) Choroby narządu oddechania jak suchoty, nieżyty krtani, tchawicy, oskrzeli, wysięki opłucnowe.
2) Choroby serca: otłuszczenie, sprawy pozapalne osierdzia itp.
3) Choroby przewodu pokarmowego.
4) Choroby narządu moczowego, nieżyt, kamica, późniejsze okresy chorób nerek.
5) Choroby krwi.
6) Zołzy.
7) Choroby nerwowe — histeria, migrena, niemoc płciowa, stany po samogwałcie.
8) Ozdrowieńcy, po ciężkich chorobach.
9) W szczególności wszelkiego rodzaju choroby narządu rodnego u kobiet. (...)
Zakład posiada 3 wille o 100 pokojach — prócz tego są także wille prywatne i liczne bardzo wygodne i piękne pokoje u włościan.
Cena pokoju w zakładzie za miesiąc wynosi 40 koron z obsługą. Wikt w restauracyi miesięcznie 72 korony. Dla uprzyjemnienia pobytu kuracyuszów przygrywa dwa razy dziennie muzyka; sala do zabaw, odpowiednie place do zabaw, liczne wycieczki bliższe i dalsze jak: do Huty 3 km. od zakładu; do Czigielki na Węgrzech 5 km. od zakładu, do Zborowa 11/2 godziny drogi; do Bardyowa 3 godziny drogi; do Krynicy i wreszcie wycieczki na góry, do których przywiązane liczne ludowe baśnie.
Pora zdrojowa od 15-go czerwca do 15-go września.
Dojazd z zachodniej Galicyi przez Tarnów do Grzybowa, a stąd 28 km. powozem, Ze wschodniej zaś Galicyi do Gorlic, a stąd powozem 35 km. gościńcem rządowym aż do zakładu.
W ostatnich pięciu latach wysłano 70.000 flaszek wody, a w roku 1903 wysłano 10.000 flaszek.
Frekwencja w ostatnich 5 latach wynosiła około 3.000 chorych, a w r. 1903 bawiło 600 chorych w zakładzie.
"

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.