Cerkiew w Hańczowej.

Pierwsza cerkiew w Hańczowej powstała już w XVII w., obecny obiekt został wzniesiony został w XIX stuleciu na miejscu dawnej świątyni.
Schematyzmy greckokatolickie z 1898 roku i 1936 roku za datę budowy podają rok 1871. Większość źródeł podaje jednak, że w tym roku został przeprowadzony jedynie gruntowny remont cerkwi powstałej w pierwszej połowie XIX wieku.
Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej (Pokrow) w Hańczowej to budowla drewniana, orientowana geograficznie. Tradycyjnie trójdzielna bryła to: babiniec, nawa i wydłużone prezbiterium. Nad babińcem wieża, której izbicę zdobią pozorne tarcze zegarowe.
Wszystkie ściany pokryte gontem. Wnętrze cerkwi przykrywają płaskie stropy pokryte polichromią. Z wyposażenia zachowały się trzy ołtarze: jeden główny, barokowy, pośrodku prezbiterium oraz dwa boczne w nawie. Ikonostas malowany pod koniec XIX wieku przez braci Antoniego, Michała i Zygmunta Bogdańskich, odrestaurowano w Warszawie w latach 1976 - 1982 na wyraźną interwencję Metropolity Bazylego a następnie zwrócono cerkwi w Hańczowej.
Do przeprowadzenia w 1947 Akcji "Wisła" była to cerkiew greckokatolicka, później porzucona, następnie służyła wiernym obrządku łacińskiego. Mimo tego postępowała jej dewastacja i w 1956 roku podjęta została decyzja o jej rozbiórce i wywiezieniu wyposażenia do składnicy ikon w Łańcucie.
Cerkiew uratował powrót kilku rodzin łemkowskich wysiedlonych w 1947 oraz powołanie w Hańczowej parafii prawosławnej.



Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.