Lasy rudzkie, Bargłówka, Zielona Klasa w poszukiwaniu śniegu. Poszukiwaniu właściwie bezskutecznym bo to co widać na zdjęciach to marność nad marnościami.
15 kwietnia 2012. Krzeszów to właściwie osobny rozdział. Nie mam odwagi by podjąć się opisu tegoż miejsca. Brak mi miejsca na internetowym blogu, brak mi przede wszystkim fachowej wiedzy. Na szczęście jest dostępny w przestrzeni internetowej, napisany przez Witolda Papierniaka, przewodnik po zabytkach Krzeszowa. Przewodnik ten, w trzech częściach, można pobrać za pośrednictwem strony internetowej Nasze Sudety. Zainteresowanych odsyłam pod ten adres. Krzeszów (niem. Grüssau) (...) Wieś położona w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Krzeszowskiej, nad rzeką Zadrną, u ujście jej lewego dopływu Cedronu na wysokości 450 - 470 m n.p.m.(...) W 1242 księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, ufundowała w Krzeszowie klasztor benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatovic. Jej wnuk Bolko I Surowy, wówczas książę jaworski, w 1289 wykupił dobra klasztorne, a w 1292 ufundował opactwo cystersów, którzy przybyli z Henrykowa. Kościół klasztorny stał się mauzoleum książąt świdnicko-jaworskich. Spocz...
Nocowaliśmy w " Chatce na Zagroniu ". Murzyn, jak to On ma w zwyczaju, zwiózł jakieś rzutniki i ekrany by do późnej nocy pokazywać kolorowe foty z wyjazdów bliższych i dalszych. Rano powiało cieplejszym powietrzem i cienki śnieżek począł się robić mokrawy. Na grzbieciku ponad chatką stara kapliczka jak stała tak stoi nadal. Zadbana nawet. Zeszliśmy do Ujsołów, trasą najkrótszą, przez Kiczorę. Na dole, w dolinie było już błocko. Górskie, małe osiedle, w którym położona jest i wspomniana chata i kapliczka, na popularnych mapach jest oznaczone i opisane jako Kręcichwosty.
Komentarze
Prześlij komentarz
Wpisz swój komentarz...