Góra Świniuszka (488 m npm)

Święta generalnie przesiedziane w fotelu. Jednym słowem: norma.
Ale każde święta się kiedyś kończą i można ruszyć w teren. Tym razem Jura. Góra Świniuszka - tam w sumie jeszcze nie byłem.
Pogoda zupełnie jesienna choć to podobno zima i grudzień. Śniegu ani wspomnienia po zeszłej zimie, trawy zaczynają się zielenić a bazie bielą się na wierzbach.
Parkujemy w Ryczowie koło Ogrodzieńca i przez Żelasko dochodzimy na szczycik Góry Świniuszka. Wrażenia zbyt dużego nie robi, ot kilka skałek w lesie i zupełny brak widoków.
Świniuszka (488 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie w Rodakach.
Wzniesienie pokryte jest ogromną ilością jurajskich skał, grot oraz jaskiń. Ze szczytu góry można obserwować panoramę Rodak, odległe tereny, pobliskie wioski i nawet (przy sprzyjającej pogodzie) Pustynię Błędowską. Na północno-zachodnim stoku góry, wśród skałek znajduje się wejście do jednej z najgłębszych jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Jaskini Na Świniuszce (Brzęczki). Jest długa na 127 m i szeroka na 37. U stóp góry wybija źródło z krystalicznie czystą wodą, po którą przyjeżdżają turyści z odległych miejscowości. Woda ta jest ceniona ze względu na smak.
W lasach często występuje dzikie zwierzęta takie jak: borsuki, lisy, zające, sarny, łasice. W jaskiniach można spotkać całe stada nietoperzy. Są tam również liczne sowy. W lesie najczęściej rosną sosny na piaskach, lecz także znajdują się jodły, buki, lipy i świerki.
Klimat przypomina kontynentalny, ponieważ istnieje duża amplituda temperatur rocznych oraz dobowych które mają do kilkunastu stopni. W lecie temperatury sięgają nawet do 38–39 °C, w mroźne zimy temperatura spada maksymalnie do −30 °C. (źródło: Wikipedia)

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.