Paczółtowice i Dolina Racławki.

Krótka, sobotnia wycieczka na Jurę. Ledwie pół dnia łącznie z dojazdami. Pogoda wiosenna. Słońce, niebo niemal bezchmurne. Trasę wokół Paczółtowic miałem przygotowaną w myślach już od jakiegoś miesiąca. Teraz realizacja.

Paczółtowice

Zaparkowałem samochód na parkingu w środku wsi, pod drewnianym kościołem p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Świątynia jest sanktuarium w którym mieści się obraz Matki Boskiej Paczółtowskiej. Krótkie zwiedzanie i ruszam w drogę. Najpierw w dół do Doliny Racławki.

Pierwszy Kościół powstał w 1326 r. (potwierdzony źródłowo w 1335). Obecny wybudowany został przez jednego z kilku Paczółtowskich, współwłaścicieli przed 1515 r. Inną datę (1518–1520) podaje M. Kornecki. Odnowiony w latach 1671–1681, przez kamieniarza z pobliskiego Dębnika, Adama Negowicza. Podczas restauracji kościół podmurowano, nakryto nowym dachem, odnowiono wnętrza oraz otoczono murem obwodowym. Około 1528 dobudowano słupową drewnianą wieżę a w 1889 przebudowano zakrystię. Kolejna restauracja miała miejsce w 1820, a ostatnia w latach 1991–1996. Kościół jednonawowy konstrukcji zrębowej, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Okna w południowej ścianie korpusu, zbudowany z drewna modrzewiowego w stylu późnogotyckim. Od frontu kwadratowa wieża konstrukcji słupowo-ramowej z kruchtą w przyziemiu. Dach dwuspadowy, kryty gontem z drewnianą wieżyczką na sygnaturkę. Portale z nadprożami wyciętymi w ośli grzbiet, drzwi do zakrystii okute w skośną kratę z antabą i zamkiem z poł. XVI w. Ś.P. ksiądz kanonik Jan Kopytko (proboszcz parafii) zbadał drzewo, z którego zrobiony jest kościół. Wbrew powszechnemu uznaniu, że jest to modrzew, okazało się, że budulcem jest jodła. (źródło: Wikipedia)

Dolina Racławki

Za ostatnimi domami Paczółtowic zaczyna się jakby inny świat. Porośnięta lasem, dość głęboka dolina, której dnem płynie w sumie spora rzeczka. Wszystko wygląda bardziej górsko niż jurajsko. Bąbel od razu wykąpał się w lodowatej wodzie. Ale on tak ma...

Rezerwat przyrody Dolina Racławki – krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 473,66 ha, znajdujący się w Dolinie Racławki, nad rzeką Racławka w powiecie krakowskim. Utworzony został w 1962 r. i jest największym rezerwatem w województwie małopolskim. Obejmuje dno doliny oraz przyległe partie zboczy na odcinku ponad 3 km, między skrajem wsi Paczółtowice a Dubiem (gdzie wpływa potok Szklarka z pobliskiej Doliny Szklarki tworząc odtąd rzekę Rudawka). Zbocza doliny są bardzo strome, miejscami skaliste (niżej karboński wapień węglowy, wyżej wapień górnojurajski oraz wapień dewoński). Największe wyodrębnione skały to: Widoma, Opalona, Bażana, Łom Hrabski. Na terenie rezerwatu w Lesie Pisarskim w Wąwozie Żarskim znajduje się Jaskinia Żarska, a w Wąwozie Stradlina Jaskinia Beczkowa i Źródło Bażana. Całą dolinę pokrywa las bukowy (trzy typy buczyn: karpacka, ciepłolubna i kwaśna) oraz lasy grądowe (grab z innymi domieszkami), a także łęgi olszowe. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 27 gatunków roślin chronionych, m.in.: buławnik mieczolistny, kruszczyk szerokolistny, pokrzyk wilcza jagoda, widłak goździsty, żłobik koralowy, śnieżyczka przebiśnieg, orlik pospolity. Rośnie tutaj najpiękniejszy spośród „polskich” storczykowatych – obuwik pospolity. Znajdują się tu pomniki przyrody (3 buki, lipa). Dość obfity potok Racławka płynie bystro, tworzy jary, baseniki i niewielkie wodospady lub bystrza. (źródło: Wikipedia)
Przydatne linki

Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.