Kościółek w Ostropie... od wewnątrz.

Wrzesień 2012.

Rzadka okazja. Kościół pw św. Jerzego w Ostropie zwykle jest zamknięty. Otwierany bywa z rzadka, właściwie tak rzadko że wręcz nigdy. Świątynia jest w remoncie, odnowione zostały już elementy zewnętrzne, po remoncie jest konstrukcja dachu i wieży, szałowanie i szyndzioły są nowe, tynki zewnętrzne także. Teraz przyszła kolej na restaurację wnętrza. Coś się chyba tam dzieje bo rusztowania stoją w prezbiterium a, właściwie całe, wyposażenie został zdemontowane. Na otwarcie odnowionego kościoła jednak przyjdzie nam jeszcze poczekać.
W tym roku w ramach X Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego miało miejsce kompleksowe zwiedzanie drewnianych kościółków Ziemi Gliwickiej. Akcja pod nazwą "Od deski do deski" objęła wszystkie drewniane kościoły powiatu gliwickiego - a kościołów tych jest "zaledwie" 14!.  Zorganizowane było zwiedzanie kościołów w połączeniu z prelekcją przewodnika, można było także kościoły zwiedzać samodzielnie.
Skorzystaliśmy więc z okazji i zobaczyliśmy Świętego Jerzego w Ostropie od środka. W sumie po raz pierwszy.
Kościół jest położony ok. 6 km na zachód od centrum Gliwic. Kościół posiada drewnianą nawę główną konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce oraz wieżę i kruchtę konstrukcji słupowej. Dobudowane murowane, późnogotyckie prezbiterium i zakrystię. Polichromia i wystrój wnętrza barokowe. Kościół obecnie nie jest używany. Znajdujące się we wnętrzu bezcenne malowidła i barokowa polichromia są pochłaniane przez drewnojady i inne szkodniki. Koszty renowacji tej pięknej, znajdującej się na Szlaku Architektury Drewnianej świątyni są ogromne i obecnie nie ma na to wystarczających funduszy.
17 kwietnia 2005 r., we wnętrzu świątyni, na spektaklu "Teatru A" spotkali się widzowie. Zbierano wówczas pieniądze na renowację, przyczyniło to się też do rozpropagowania informacji o zabytkowym kościele i potrzebie jego remontu.(..)

Kościół wzmiankowany w 1340 roku, spalony w czasie wojen husyckich. Obecny, orientowany kościół św. Jerzego pochodzi z 1640 roku. W XVII wieku częściowo zburzony przez Szwedów, odbudowany w latach 1667-1668.
W 1693 r. dobudowano murowane prezbiterium i zakrystię. W 1807 r., erygowano w Ostropie parafię. W 1925 r. przystąpiono do budowy, obok starego, murowanego, nowego neobarokowego kościoła Ducha Świętego. Wyposażenie wnętrza zostało częściowo przeniesione ze starego kościoła do nowego.
Od 1926 r. kościół nie jest używany.
Od 2006 r. z inicjatywy proboszcza parafii św. Ducha Józefa Kary przy udziale specjalistów z Politechniki Śląskiej rozpoczął się proces pozyskiwania środków z funduszy europejskich na pokrycie prac remontowych w kościele św. Jerzego. W sierpniu 2008 r. rozpoczęły się prace remontowe.
W 2009 roku ukończony został etap prac, polegający na wymianie pokrycia gontowego dachu, wieży i drewnianych ścian nawy, oraz odmalowanie murowanego prezbiterium kościoła. Obecnie trwają prace wewnątrz świątyni, konserwowane i odnawiane są polichromie i freski, oraz rekonstruowane cenne, zabytkowe wyposażenie. Remont ma trwać do 2012 roku, w efekcie remontu kościół ma być na powrót przeznaczony do celów sakralnych, oraz udostępniony turystycznie. (źródło: Wikipedia)
PS. Jak pokazało życie, planowane na 2012 ukończenie prac renowacyjnych niestety nie doszło do skutku, a opóźnienie wydaje się znaczne. Kasy brak. Jak zwykle.

Prezbiterium.
Freski na sklepieniu prezbiterium.
Szatan dostaje po głowie! - fragment polichromii.
Spojrzenie na polichromie w nawie.
Kościół widziany od zachodu.

Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.