Dwa kościoły czyli objazd po Polsce powiatowej.

15 listopada 2012.

Od pewnego czasu staram się łączyć wyjazdy służbowe z odrobiną krajoznawstwa. W miarę możliwości oczywiście. Odbiory na budowach sprawa ważna ale nie tylko betonem człowiek żyje. W drodze do Brąszewic i Tomaszowa Mazowieckiego robię dwie krótkie przerwy na rozprostowanie nóg i ... zwiedzanie.
Tak się składa że najważniejsze zabytki w mniejszych miejscowościach to najczęściej kościoły.

---
Olesno. Kościół odpustowy p.w. świętej Anny. 
Składa się z dwóch części: prostokątnego kościoła z 1518 roku i części centralnej, gwiaździstej, dobudowanej w latach 1668 - 70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka z Gliwic.
Stanowi je pięć kaplic i przejście łączące  z kościołem wcześniejszym. W kaplicach - cenne ołtarze barokowe z XVII i XVIII w., późnorenesansowy z pocz. XVII w. i regencyjny z pocz. XVIII w. W prezbiterium ołtarz główny z późnogotyckim tryptykiem z pocz. XVI w. Późnorenesansowa ambona z pocz. XVII w. W części zachodniej wieża nadbudowana nad nawą, związana konstrukcyjnie z jej więźbą dachową.
Drewniana rzeźba św. Anny Samotrzeciej z przełomu XV/XVI w. otaczana jest wielkim kultem w Oleśnie i okolicy. W latach 1669-1670 mistrz ciesielski Marcin Snopek (Sempek) dobudował do istniejącego sanktuarium pięć kaplic o wystroju barokowym. Całość przypomina  pięciopłatkową różę widniejącą w herbie miasta, stanowiąc unikatową perłę  drewnianej architektury sakralnej nie tylko na Śląsku, ale i w  kraju.
Oleskie sanktuarium w XVII w. gościło w dzień odpustu ponad 10 tys. pielgrzymów „rywalizując” ze znanymi kościołami pątniczymi. Mieszkał przy nim miejscowy pustelnik Wawrzyniec Chyłek. (źródło: www.olesno.pl)
Wpis o kościele w Oleśnie pod nowym adresem.


---
 Łask. Kościół nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła.
Murowany, późnogotycki kościół Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku (powiat łaski, gmina Łask, archidiecezja łódzka) został wzniesiony z fundacji prymasa Jana Łaskiego w latach 1517-23. Po pożarze w 1749 roku został przebudowany w stylu barokowym i powiększony o dwie kaplice.
Kolegiata jest budowlą orientowaną, trójnawową, z zamkniętym wielobocznie prezbiterium oraz dwiema wieżami od zachodu.
Dekoracja zewnętrznych ścian prezbiterium składa się z dwóch ząbkowanych gzymsów oraz fryzu arkadkowego, wykonanego z profilowanej cegły, z półkolumienkami o motywach skrzyżowanych oślich grzbietów, z rozetami z glazurowanych płytek. Ściany prezbiterium są oszkarpowane przyporami o różnych przekrojach.
Późnogotycki wystrój wnętrza – gwiaździste sklepienia portalu i tzw. laskowania – przetrwał wyłącznie w zakrystii i skarbcu.
Najcenniejsze w świątyni dzieło sztuki – alabastrowa płaskorzeźba z końca XV w. przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem – znajduje się w kaplicy Matki Boskiej. Dzieło florentczyka Andrei delia Robbiego ofiarował prymasowi Łaskiemu w 1515 r. papież Leon X. A rodowity mieszkaniec Łasku oddał obraz swoim ziomkom.
25 września 2005 r. prymas Polski, kard. Józef Glemp ukoronował obraz koronami papieskimi, poświęconymi przez Jana Pawła II. Była to pierwsza tego typu uroczystość na terenie metropolii łódzkiej. Łaska kolegiata wyniesiona została też do godności sanktuarium. (źródło: www.dziedzictwo.ekai.pl)
Więcej o kolegiacie w Łasku można przeczytać także na stronie www.lask-sanktuarium.pl)
Wpis o Sanktuarium w Łasku pod nowym adresem.

Komentarze

Zobacz także

Kościół św. Bartłomieja w Smolnicy.

Kaplica Świętej Magdaleny koło Sierakowic.