"Każdemu jego Everest" - Góra Kamieńska (386m npm)

14 września 2012.

Góra Kamieńska. W środku Polski. Jakby żart.  Takiego szczytu jeszcze nie zdobywałem. Od początku do końca dzieło rąk ludzkich. Wszystko sztuczne: i góra usypana i las na górze zasadzony.

Widoki rozległe... bo i co by miało je przesłaniać?

Sztuczna góra, sztuczny las.
Elektrownia wiatrowa, jeden z wielu wiatraków.
Prawie jak w górach...
Elektrownia Bełchatów.
Góra Kamieńska (niekiedy Góra Kamieńsk) – sztuczne wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. powstałe jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, położone na terenie powiatu radomszczańskiego w gminie Kamieńsk. Wysokość względna wzniesienia wynosi około 160–180 metrów i jest to najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Powierzchnia zajmowana przez górę to 1480 ha. 
Góra Kamieńska powstała w wyniku pracy zwałowarek z nadkładu o objętości 1350 mln m3, który przykrywał znajdujące się na zachód od niej pokłady węgla brunatnego. Jej usypywanie rozpoczęto 6 czerwca 1977 roku, zakończono w listopadzie 1993 roku, kiedy KWB Bełchatów cały nadkład składowała już na zwałowisku wewnętrznym (zasypując miejsca, gdzie wydobyto cały pokład węgla).
Obecna nazwa wzniesienia (Góra Kamieńska) została, na wniosek Rady Miejskiej w Kamieńsku, nadana Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 grudnia 1999 r.
Na północno-wschodnim stoku góry znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk. Wyposażony jest on w sztucznie naśnieżaną i oświetloną trasę narciarską, czteroosobową kolej krzesełkową o długości 760 m oraz dwa wyciągi talerzykowe o długościach 700 i 160 m. W lecie kolej umożliwia wjazd na szczyt góry z rowerem. Na Górze Kamieńskiej i w jej okolicach wyznaczone są też trzy trasy rowerowe o łącznej długości 42 km i zróżnicowanych poziomach trudności, w tym trasy do downhillu.
Na szczycie Góry Kamieńskiej znajduje się Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk. (żródło: Wikipedia)

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.