Feldberg, Schwarzwald.

24 lipca 2012.

A niech się nazywa że zdobyliśmy jakiś szczyt. Pomysł z gatunku trochę głupich, ale w sumie oryginalnych.
W góry Schwarzwaldu nie pojechalibyśmy nigdy. Góry dość rozległe ale monotonne. Można tu znaleźć wiele ciekawych perełek przyrodniczych czy historycznych wartych obejrzenia ale nie a co się okłamywać: dla samego Schwarzwaldu nie przejechalibyśmy połowy Europy a przynajmniej całych Niemiec. Ale jak już przyjechaliśmy do Karlsruhe to Czarny Las można odfajkować na naszej prywatnej górskiej liście. Idziemy w góry, i to od razu na najwyższy szczyt!. Podeszliśmy na wierzchołek z St. Wilhelm, najpierw doliną Napf, potem przez Huttenwassen. Powrót przez St Wilhelm Hutte. Góry takie jakby sudeckie. Nic dziwnego, w końcu to także góry zrębowe. Płaskie okrągłe szczyty, ostro podcięte urwiskami schodzącymi do głębokich dolin.

Widok ze szczytu Feldbergu na północ.
Tablica na szczycie.
Wieża przekaźnika radiowo-telewizyjnego na szczycie kopuły Feldbergu.
Martwy las na ostrych stokach Immisbergu.
Widok na St. Wilhelm.
Schwarzwald ("Czarny Las") – zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech rozciągający się od południowego krańca do środka Badenii-Wirtembergii na długości około 160 km – od Pforzheim na północy do Waldshut-Tiengen na samym południu. Schwarzwald powstał w okresie ruchów hercyńskich. W czasie orogenezy alpejskiej został blokowo wypiętrzony, silniej na południu niż na północy. Masyw zbudowany jest głównie z granitów i skał metamorficznych, wschodnia i północna część z piaskowców triasowych. Zachowały się ślady zlodowacenia plejstoceńskiego w postaci jezior cyrkowych i moren. Najwyższe szczyty Schwarzwaldu osiągają wysokość od 1164 m (Hornisgrinde) w północnej części do 1493 m (Feldberg) w części południowej.
Pasmo silnie jest porozcinane licznymi dolinami rzek. We wschodniej części Schwarzwaldu ma swoje źródła Dunaj. Klimat umiarkowany ciepły. Średnia temperatura w styczniu wynosi od 0 °C do –5 °C. Roczne opady do 1800–2100 mm na zachodnich stokach. Występuje wyraźna piętrowość klimatyczno-roślinna: dolne piętro stanowią lasy dębowo-brzozowe, na wysokości 600–900 m rozciąga się piętro lasów bukowo-jodłowych, powyżej (zwłaszcza w północnej części masywu) panują bory świerkowe. Ponad górną granicą lasu (1200–1400 m) występują zarośla kosodrzewiny, łąki górskie i torfowiska.
Obszar jest stosunkowo gęsto zaludniony, stałe osady występują do wysokości 1265 m. Popularny region turystyczny wraz z licznymi ośrodkami sportów zimowych. Występują źródła ciepłych wód mineralnych. Liczne uzdrowiska, z bardziej znanych to: Badenweiler, Bad Peterstal-Griesbach, Bad Wildbad i najbardziej znane Baden-Baden. W dolnych partiach Schwarzwaldu lasy zostały zastąpione przez uprawy (na nasłonecznionych stokach uprawa winorośli i drzew owocowych), dochodzące nawet do 1200 m n.p.m.
W Schwarzwaldzie w 1970 r. po raz pierwszy znaleziono minerał agardyt. (źródło: Wikipedia)

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.