Jeziorka dystroficzne i tym podobne cudowności.

Lipiec 2010.

W niedalekiej okolicy miejscowości Krutyń zlokalizowane są dwa ciekawe rezerwaty. Na terenie obu poprowadzone są ścieżki przyrodnicze, w obu przypadkach prowadzą do niewielkich acz ciekawych jeziorek. Zarastających torfowiskiem wysokim, jeziorek dystroficznych. Ot. takich małych, niepozornych acz cennych przyrodniczo.

"Dystrofizm (dys- + gr. trophé ‘pokarm’) biol. zjawisko występowania w zbiorniku wodnym o silnej kwasowości niskiego tempa przekształcania substancji odżywczych w organiczną substancję pokarmową, co powoduje jej niedobór."


Pierwszym z rezerwatów, w których oglądaliśmy jeziorka dystroficzne, jest rezerwat "Zakręt". Rezerwat ten położony jest ok. 1 km na zachód od wsi Krutyń, przy drodze do Jez. Mokrego.

"Rezerwat Zakręt został utworzony w 1957 r. na wniosek prof. Władysława Szafera, znanego botanika i działacza ochrony przyrody, początkowo obejmował dwa jeziorka śródleśne z otaczającym borem bagiennym i grądem o powierzchni 37,8 ha. W 1982 r. ma wniosek mgr inż. Tadeusza Góralskiego, inspektora Lasów Państwowych, rezerwat został powiększony o trzecie jeziorko i płat boru bagiennego, do powierzchni 105,3 ha"
" Jeziorka pozwalają prześledzić zarastanie powierzchni wodnej i tworzenie się torfowisk z charakterystycznymi pływającymi wyspami (odrywające się fragmenty torfu)."

Pomnik przyrody "Zakochana Para"
Torfowisko.

Jeziorko dystroficzne. Zasilane jedynie wodami opadowymi, powoli zarastające torfowiskiem wysokim.
Granica boru iglastego i torfowiska.

Drugim z rezerwatów zlokalizowanych w rejonie Krytyni, w których oglądaliśmy jeziorka dystroficzne jest rezerwat "Królewska Sosna". Rezerwat ten położony jest w pomiędzy miejscowością Krutyń a miejscowością Zgon, w pobliżu Jeziora Mokrego.

"Rezerwat leśno-torfowiskowy, pow. 103,76 ha. Chroni ponad 200-letni starodrzew sosnowy z domieszką dębu szypułkowego, świerka i brzozy brodawkowatej oraz 3 jeziorka dystroficzne z reliktową florą torfowisk wysokich (rosiczka okrągłolistna, modrzewnica zwyczajna, bagno zwyczajne). Atrakcją turystyczną jest obumarła w wieku ok. 300 lat pomnikowa sosna (360 cm obw.) oraz dąb szypułkowy (540 cm obw.), nazwany "Dębem nad Mukrem" im. Karola Małłka. W runie występują: pierwiosnka wyniosła, goździk piaskowy, sasanka Tekli oraz pnący się, po nadjeziornych olszach, chmiel zwyczajny."

Brzeg Jeziora Mokrego.

Torfowisko w rezerwacie "Królewska Sosna"

"Pety w wodzie" - jednak tym razem to tylko żart a nie efekt ludzkiego chamstwa. Te białe pływające "coś" to nie resztki papierosów tylko zwinięte w "rurki" skrawki brzozowej kory.

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.