Posty

Wyświetlanie postów z 2020

Rudawiec.

Obraz
 Rudawiec w Górach Bialskich.  

Kowadło

Obraz
 Kowadło w Górach Złotych.

Wycieczka na Błatnią

Obraz
Sobotni spacerek na Błatnią w Beskidzie Śląskim. Trasa raczej niedługa i wypoczynkowa. Podejście z Jaworza, przez tzw "Leśny kościół" czyli miejsce gdzie w czasach kontrreformacji śląscy ewangelicy w ukryciu przed katolicką władzą odprawiali nabożeństwa. W górach silny, porywisty wiatr, na grzbiecie chcący niemal przewrócić. Jesień jeszcze w górach niezbyt zaawansowana, na złote i czerwone buki trzeba poczekać.  

Orły.

Obraz
Popołudniowy spacer na "nieśmiertelne" Orły. Klasyk krótkich spacerów w czasach gdy brak wolnego czasu.

Wycieczka na Slavíč.

Obraz
Turystyka w czasach zarazy #39 Sobotnia wycieczka na Slavíč.

Centuria.

Obraz
Niedzielna wycieczka na Jurę. Niezbyt długa bo sobotni wieczór na grillu troszkę mnie zmęczył... ;-) Tym razem Centuria, Góra Chełm, Śrubarnia i powrót przez Krępę. Skałek niemal zupełny brak ale za to sporo wilgotnych po deszczach lasów sosnowych. Mokro, parno i ciemno - też fajnie.

Łęższczok

Obraz
Turystyka w czasach zarazy #37   W samym środku tygodnia też można zobaczyć coś innego niż tylko monitory komputera w pracy. Tym razem popołudniowa, a wręcz wieczorna, wycieczka na stawy w Łęższczoku koło Raciborza. Rezerwat przyrody na dawnym zespole stawów hodowlanych, dziś służących przede wszystkim ptactwu wodnemu jako przystanek, swoisty pit-stop w podróży do ciepłych krajów. Tudzież wiosną w drodze powrotnej. Pogoda wilgotna, trochę mglista, dająca ciekawe światło.

Kościół w Wilczy.

Obraz
Turystyka w czasach zarazy #36 Drewniany kościół p.w. Świętego Mikołaja w Wilczy koło Gliwic. Tak blisko a jeszcze nigdy nie byłem w środku. Zaledwie kilkanaście kilometrów od domu. Wstyd i tyle. Do dziś...     Kościół jest orientowany, o konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Kościół został zbudowany na trójdzielnym rozplanowaniu. Prezbiterium o trójbocznym zamknięciu i szerszą nawę prostokątną nakrywają oddzielne dachy siodłowe. Z częścią ołtarzową (od strony północnej) łączy się drewniana, zrębowa zakrystia. Do kościoła prowadzą dwa wejścia – od zachodu (główne) i południa (boczne) poprzedzone małymi kruchtami. Nad nawą góruje wieżyczka na sygnaturkę z latarnią zakończoną baniastą kopułką. Dokoła całego kościoła znajdują się soboty. Wieża dostawiona do nawy od zachodu, zwieńczona nadwieszoną izbicą z piramidalnym hełmem. Na wieży zawieszony jest dzwon z 1949 roku poświęcony św. Mikołajowi (poprzednie dzwony skonfiskowano w lat...