Kościół p.w. Świętego Walentego w Woźnikach.

Kościół p.w. Świętego Walentego w Woźnikach. Krótkie zwiedzanie przy okazji nadzorów inwestorskich na montażu instalacji solarnych w Woźnikach. Niestety kościółek był zamknięty.
Kościół św. Walentego w Woźnikach – zabytkowy drewniany kościół w Woźnikach, w powiecie lublinieckim, w województwie śląskim. Zabytek znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Należy do miejscowej katolickiej Parafii św. Katarzyny w Woźnikach. Kościół drewniany w Woźnikach wzmiankowany jest już w 1490 roku. W roku 1696, na miejscu wcześniejszego kościoła, wybudowano nowy, którego fundatorami byli mieszczanie z Woźnik. Po wybudowaniu przy rynku w Woźnikach nowego murowanego kościoła, drewniany kościół stał się kaplicą. W roku 1702 do kościoła dobudowano kruchtę. Po pożarze miasta w roku 1789, do roku 1813 pełnił funkcje kościoła parafialnego, potem kościoła cmentarnego. W 1901 roku Oskar Kowalewski ozdobił wnętrze kościoła dekoracją malarską o motywach ornamentalnych i figuralnych. W tym okresie również wymieniono ołtarz św. Walentego. Od 2000 roku w kościele trwają prace remontowo-konserwatorskie (remont dachu z wymianą gontów, wymiana podłogi, odnowienie polichromii i ołtarza). Kościół orientowany, drewniany, wybudowany w konstrukcji zrębowej. Wybudowany na rzucie prostokąta zamkniętego trójbocznie, bez wyodrębnionego prezbiterium. Od strony północno-wschodniej do nawy przylega niewielka zakrystia. Po stronie zachodniej znajduje się kruchta. Po stronie zachodniej do szczytu nawy przylega smukła, ośmioboczna wieżyczka z latarnią i baniastym hełmem. Dach kościoła gontowy, dwuspadowy, przechodzący nad częścią prezbiterialną w wielospadowy. Wnętrze przekryte jest płaskim stropem. W kościele znajduje się ołtarz św. Walentego z ok. 1901 roku oraz renesansowa ambona z ciekawą dekoracją z papier- mâchè. (źródło Wikipedia)

 Józef Piotr Lompa (ur. 29 czerwca 1797 w Oleśnie, zm. 29 marca 1863 w Woźnikach) – górnośląski działacz, poeta, tłumacz, publicysta – współpracownik wielu ówczesnych pism, prozaik, pionier oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku. Prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku oraz autor polskich podręczników szkolnych. Więcej o Józefie Lompie.

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.