Góry Bystrzyckie. Jagodna (977 m npm)

Towarzystwo postanowiło jeździć na nartach. Jak muszą to niech jeżdżą. Odwożę narciarki do Zieleńca a sam, a właściwie w komitywie z psem, jadę na przełęcz Spaloną. Czas dołożyć coś do mojej Korony Gór Polski.

Jagodna

Jagodna jest najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich. Może lepiej napisać: "wzniesieniem" bo Góry Bystrzyckie to raczej rozległe i płaskie na górze bałuchy. Wchodzę na szczyt ze schroniska PTTK Jagodna na przełęczy Spalonej. Lekko wznoszące się, szerokie drogi służące zimą za ścieżki do narciarstwa biegowego. Trasy przygotowane pierwszorzędnie, wyratrakowany sztruks a po bokach ślady do techniki klasycznej. Wchodzę szybko na wierzchołek bo jako piechur wyglądam wśród narciarzy jakoś tak "nieadekwatnie". Trudno to wejście nazwać wyprawą górską. Jedynie mróz ratuje honor... Po zejściu kawka i szarlotka w Schronisku PTTK Jagodna. W środku masa psów, schroniskowych i przybyłych tu w gości. Dochodzi do małego ścięcia pomiędzy Bąblem a psim szefem schroniska. No cóż... kurduplowaty buldog francuski musi podkreślić swoją rangę.
Wzniesienie położone jest w środkowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich około 5 km na zachód od miejscowości Długopole Zdrój. Jagodna jest najwyższą górą w Górach Bystrzyckich. Wzniesienie o mało podkreślonym wierzchołku, wznoszącym się zaledwie kilka metrów ponad wierzchowinę i bardzo stromo opadającym wschodnim zboczu, w stronę kotlinowatego obniżenia, w którym położone są Wyszki, Ponikwa i Poręba. Zbocze zachodnie, ponacinane dolinami dopływów Dzikiej Orlicy, stromo opada w kierunku Doliny Dzikiej Orlicy. Wzniesienie wznosi się w środku wysokiego rozciągniętego południkowo masywu w kształcie niewielkiego grzbietu, który tworzy z dwoma sąsiednimi wzniesieniami. Grzbiet z trzema mało widocznymi wzniesieniami, położony jest między Przełęczą Spaloną na północy a Przełęczą nad Porębą na południu. Góra zbudowana jest z odpornych na wietrzenie granitognejsów należących do metamorfiku Gór Bystrzyckich i Orlickich oraz z górnokredowych piaskowców. Na początku XX wieku miejscowy oddział Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego zbudował na szczycie Jagodnej 17-metrową wieżę widokową. Przed 1939 r. na miejscu widokowej ustawiono wieżę triangulacyjną, resztki wieży stoją do dnia dzisiejszego. (źródło: Wikipedia)

Przydatne linki:

źródło: Kłodzki zakątek.

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.