Góra Zborów.

Wiosna w tym roku przyszła wcześnie. Pierwszy, prawdziwie wiosenny, wyjazd na Jurę Krakowsko- Częstochowską udało się zorganizować już w połowie marca. Było ciepło i słonecznie, temperatura powietrza sięgała 17 stopni. Wybór padł na środkową Jurę. Okolice Kroczyc i Podlesic.

Góra Zborów.

Zaparkowaliśmy samochód w Podlesicach. Na niewyraźnej przełączce w piaszczystym grzbieciku odchodzącym w stronę Skał Rzędkowickich. Tuż przy głównej drodze, w miejscu niezbyt fortunnym... ale wszyscy tam parkowali. Na Górę Zborów z tego miejsca jest chwila. Krótkie podejście między skałami i jesteśmy na szczycie. Widoki dość rozległe, w powietrzu lekka mgiełka. Pierwszy w tym roku upał. Taki mały, wiosenny upał. Z Góry Zborów schodzimy w stronę Kołoczka i dalej w stronę zalewu w Kostkowicach szlakiem czerwonym. Nim jednak dojdziemy do Zalewu to pokręcimy się po wzgórzach, pomiędzy skałami pokrytymi fioletowym kwieciem, porobimy trochę zdjęć. Dokładna trasa podana jest tutaj.

Góra Zborów (inna nazwa: Góra Berkowa) – jedno z dwóch wzgórz leżących na terenie powstałego w wyniku wywłaszczenia rodziny Welonów rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów na terenach wsi Podlesice w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 sierpnia 1957 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. 1957 nr 75 poz. 461). Drugim jest położone bardziej na północ Wzgórze Kołoczek. Jej bezleśny wierzchołek, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym - najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim – 462 m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje krasowe. Na terenie rezerwatu znajduje się także zamknięty obecnie kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich Na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, ściany których pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. W pobliżu najwyższego punktu leży Wielbłąd z wybitną, północną ścianą. Z drogi Żarki – Kroczyce doskonale widoczne są południowe gładzie muru Filara Wyklętych i Młynarza.

Zbiornik Dzibice w Kostkowicach.

Wycieczka ta jest pierwszą wycieczką Bąbla na Jurę. Zalew w Kostkowicach był także pierwszą w jego życiu okazją do kąpieli. Do kąpieli na dziko, z zabawą i szaleństwem. Bąbel nie omieszkał z tej okazji skorzystać. W drodze powrotnej do samochodu zdążył wyschnąć. Na szczęście.

Kostkowice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego. Obok wsi Kostkowice znajduje się kompleks 4 zbiorników wodnych położonych w miejscowości Dzibice. Wokół wsi góruje kompleks Skał Kroczyckich. Od jej północnej strony wznosi się Góra Słupsko z interesującym grodziskiem typu skalnego,a po jej zachodniej stronie Góra Jastrzębnik i Góra Łysak, wraz z licznymi ostańcami skalnymi. Po północnej stronie Góry Słupsko na rzece Białce znajdują się 3 zbiorniki wodne oraz jeden sztuczny zbiornik o długości ok. 1000 mb zwanym Zalewem Dzibickim. Jest to atrakcyjne miejsce dla wędkarzy i osób szukających wypoczynku na łonie natury.
Przydatne linki:
 

Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.