Kościół Pokoju w Jaworze.

Friedenskirche w Jaworze. Budowla nietypowa i w swojej nietypowości oszałamiająca. Jeszcze czekająca na gruntowną restaurację wnętrz, jeszcze mroczna i lekko przykurzona w środku. Na odkurzenie czeka barokowe, polichromowane wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica, cztery kondygnacje empor, ozdobione obrazami ilustrującymi Stary i Nowy Testament oraz pejzażami z zamkami i tarczami heraldycznymi. Ewangelicka świątynia wybudowana według projektu Albrechta von Säbischaw latach 1654-1655. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne, w szczególności konstrukcja ryglowa (Fachwerk) były pokłosiem układu sił po wojnie trzydziestoletniej. Tym sposobem polityka zadecydowała o układzie statycznym budowli. Kościoły Pokoju powstały w II połowie XVII wieku, w następstwie kończącego wojnę trzydziestoletnią, pokoju westfalskiego. Katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg, gdy naciskany przez protestancką Szwecję, przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na obszarach bezpośrednio podległych jego władzy.   Zgoda na budowę obwarowana była ograniczeniami:  
  • budowle miały być wzniesione jedynie z materiałów nietrwałych (drewno, słoma, glina, piasek)
  • kościoły mogły być wybudowane jedynie poza granicami miasta, nie dalej jednak niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich
  • nie mogły mieć wież, dzwonów, ani tradycyjnego kształtu świątyni
  • musiały być ukończone w ciągu jednego roku
  • musiały zostać wzniesione na koszt protestantów
  • nie mogły przy nich powstać szkoły parafialne
  Wybudowane zostały trzy takie kościoły: w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy. Do naszych czasów dotrwały dwa – kościół w Głogowie spłonął w pożarze.


Komentarze

Zobacz także

Kolonia robotnicza w Rudzie.

Dominikowo czyli rozprawa chodzieska.